Wybuch epidemii Coronawirusa: wiadomość do naszej społeczności klientów business

Wybuch epidemii Coronavirusa stanowi ogromne wyzwanie dla firm na całym świecie, od dostosowania się do nowych sposobów pracy, do konieczności radzenia sobie z nakazanymi przez rząd zamknięciami i środkami izolacji społecznej.

Większość świata poddaje się kwarantannie i wstrzymuje pracę ale  chcielibyśmy, abyś wiedział, że nigdzie się nie wybieramy. Podczas gdy wiele naszych zespołów pracuje z domu, działamy nieprzerwanie z Twoim kontem Revolut Business. Pod względem działań będziemy …

Kontynuujemy wsparcie przez całą dobę

Jesteśmy cyfrową firmą działająca w chmurze a wszystkie nasze zespoły są dobrze wyposażone i w pełni przeszkolone do pracy w domu. W szczególności nasz zespół obsługi klienta jest online i gotowy do pomocy bezpośrednio ze swoich bezpiecznych domów. Jednak ze względu na globalny wpływ Coronavirusa istnieje ryzyko, że w okresach dużego natężenia ruchu możesz spotkać się z nieco dłuższymi czasami oczekiwania.

Najbardziej aktualne informacje dotyczące Twojego konta

Mamy dedykowane zespoły monitorujące sytuację każdego dnia, aby nasz zespół obsługi klienta mógł wspierać Cię najbardziej aktualnymi informacjami oraz abyśmy mogli dostosować się do wszelkich nagłych zmian lub eskalacji.

Monitorujemy informacje dotyczące Coronavirusa

Analizujemy wszystkie Twoje pytania dotyczące Coronavirusa, aby poprawić jakość i szybkość naszej usługi. Pomoże nam to również lepiej informować i szkolić naszych agentów obsługi klienta w miarę rozwoju sytuacji, a także zapewni nam wystarczającą liczbę pracowników, aby Ci pomóc.

Read this blog in English.